Autokosmetika

Autokosmetika není jen zkrášlovací prostředek. Pokud o svůj vůz pečujete, a to nejen z vnějšku, ale také pod kapotou a uvnitř, předejdete předčasnému stárnutí vozu a případným problémům. Skla budou díky čističům průzračnější a dopřejí vám bezpečný rozhled. Péče o interiér auta vám poskytne zdravější a čistší prostředí, kde trávíte svůj čas. Péče o kola a brzdové destičky zase přispívají k bezpečnější jízdě. Na co si dát při výběru autokosmetiky pozor? 

Než si rozebereme jednotlivé druhy autokosmetiky, rozdělíme si je do dvou základních kategorií. Pro exteriér budete nejspíš rozlišovat, jestli potřebujete karoserii a skla ochránit před ostrým letním sluncem nebo před mínusovými zimními teplotami. Podle toho zvolíte autokosmetiku buď letní nebo zimní.

Co se týče další péče o vaše auto, můžete samozřejmě zvolit některý z univerzálních čističů aut, přesto doporučujeme sáhnout spíše po specializovaných přípravcích dle toho, co se chystáte opečovávat.

Autokosmetika pro interiér

V rámci interiéru si pohlídejte hned několik věcí. 

  • Očištění plastových ploch a palubní desky. K péči o interiér auta existuje celá řada přípravků. Mezi nejznámější patří ty od značky Sonax. Dnešní produkty už často neobsahují ani silikon a rozpouštědla, čímž udrží vnitřní materiál ještě déle v udržitelném stavu. Některé čističe jako bonus dokážou odpuzovat prach.

  • Jestliže máte ve vozidle kožené sedačky, tak i ty vyžadují speciální péči. Jestliže sedačky mají navíc vyhřívání, doporučujeme čističe pro kůži na pěnové bázi, které si poradí s každou nečistotou a mastnotou. Zpomalování stárnutí kůže zajistí impregnační spreje, které odpuzují vodu.

  • Svoji péči o interiér pak podtrhnete vůní do auta. Přece nechcete, aby zůstával ve vozidle nepříjemný zápach. Jestliže navíc kouříte, pořiďte si profesionální pohlcovač pachů. 

Autokosmetika na klimatizaci

Během roku se v klimatizaci usadí spousta prachu a mikroorganismů, které vdechovat nechcete. I proto doporučujeme jednou za rok před začátkem letní sezóny klimatizaci vyčistit. Existuje spousta setů pro čištění a dezinfekci klimatizací. Mezi známé značka patří Starline, Sonax nebo Sheron.

Autokosmetika na karoserii

Ne každý je příznivcem myček. Někdy je fajn si udělat čas a naleštit své milé auto podle svých představ. Je to také pro karoserii mnohem šetrnější. U mytí karoserie potřebujete základní mycí přípravek a speciální houbičku třeba z nanovláken, která odstraní nečistoty. Abyste získali dlouhodobou udržitelnost povrchu a odolnost vůči UV záření a dalším nežádoucím vlivům z okolí, použijte prostředky na čištění a dekontaminaci laku. Závěrečný lesk pak dodají přípravky na leštění laku. V případě použití vosku, který je vhodnější pro tmavší auta, vždy voskujte vůz ve stínu, abyste viděli možné šmouhy. Na slunci se ztratí. K roztírání využijte utěrky nejlépe z mikrovlákna.

Zobrazit více
Zobrazit více kategorií Zobrazit více kategorií

Bestsellery

Články odjinud