Pneumatiky

Kvalitní pneumatiky zajistí větší bezpečí a pohodlí při řízení vozidla. Proto není radno jejich výběr podceňovat. Podle ročního období vybíráte zimní nebo letní pneumatiky. I když letní nejsou povinné, díky lepší přilnavosti k povrchu a speciální úpravě dezénu, umí výborně odvádět vodu a jízda je tak i na mokrém povrchu mnohem bezpečnější. Stejně tak zimní pneumatiky jsou přizpůsobené k jízdě na zledovatělé vozovce. Co si při výběru pneumatik pohlídat?

Letní, zimní a celoroční pneumatiky

Kromě toho, že vybíráte pneumatiky vhodné pro osobní auto, nákladní auto nebo motorku, tak potřebujete rozlišit, jestli vám stačí jezdit s letními pneumatikami, nebo přezujete v listopadu kola do zimních pneumatik. 

Zimní pneumatiky jsou povinné na automobilu od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo to lze na základě počasí venku alespoň předpokládat. Pokud je zrovna během zimních měsíců celou dobu sucho a slunečno a vzhledem k povětrnostním podmínkám byste zhoršení nepředpokládali, můžete vyjet na letních pneumatikách. Je ale potřeba si uvědomit, že každý typ má jiné jízdní vlastnosti. Přečtěte si článek, podle čeho vybírat letní pneumatiky.

V případě, že policista usoudí, že máte zrovna nevyhovující pneumatiky hrozí vám  v blokovém řízení pokuta do 2000 korun. Má rovněž právo vám zakázat pokračování v jízdě.

Zimní pneumatiky bývají označeny symbolem M+S (mud and snow) nebo symbolem sněhové vločky. V zimním období při výletě do hor nezapomeňte také na sněhové řetězy. Letní pneumatiky díky jinému složení při mírných teplotách měknou a tím pádem si poradí lépe na suché i mokré vozovce.

Kdo nechce letní a zimní pneumatiky měnit, pak je tu ještě možnost celoročních pneu. Nikdy ale nedosáhnou na námraze a zasněžené vozovce takových jízdních vlastností jako zimní pneumatiky. Jsou tak spíše pro řidiče, kteří v zimě jezdí jen svátečně.

Zobrazit více

Bestsellery